Оптимално разписание за оценка на измерване на КН в дома: The Finn-Home Study
Оптимално разписание за оценка на измерване на КН в дома: The Finn-Home Study
Eeva P Juhanoja Jouni K Johansson Pauli J Puukka Antti M Jula Teemu J Niiranen
American Journal of Hypertension, Volume 31, Issue 6, 7 May 2018, Pages 715–725,
Постановка
Съвременните гайдлайни не дават препоръки за оптималното разписание или броя на измерванията за оценка вариабилитета на измереното в дома кръвно налягане(ИДКН) . Целта на проучването беше да се посочи оптималното разписание за ИДКН във връзка със сърдечносъдовия риск.
Метод:
Общо 1,706 финландски възрастни лица (56.5 ± 8.5 годишна възраст 54% жени) самостоятелно измерваха кръвното си налягане в 7 последователни дни. Участниците бяха проследявани за сърдечносъдови инциденти. Ние проучихме връзката между ИДКН ( коефициент на вариация от 2 до 7 дни на измерване) и сърдечносъдови инциденти с използван Cox regression модел за високо кръвно налягане и други сърдечносъдови фактори
Резултати
В периода на наблюдение, 11.8 ± 3.1 години, възникнаха 216 сърдечносъдови инциденти. Вариабилитетът на измереното сутрешно систолно кръвно налягане(КН) базирано на три до седем измервания е свързано сигнификантно със сърдечносъдовите инциденти Съгласие в класификацията на нормално спрямо повишено сутрешно, ден след ден варибиалитет на висикото КН между последователните измервания през деня става съществено(κ = 0.69 за систолното и κ = 0.68. за диастолното) след 4 дни на измерване. Асоциацията на диастолния вариабилитет на КН вечер, през целия ден и и вариабилитетът на първото измерване със сърдечносъдовия изход е несигнификантен или става сигнификантен след 6 дни измерване.
Заключение
Нашите резултати сочат, че систолното ИДКН трябва да бъде измерено двукратно сутрин в продължение на поне три дни за да се оцени вариабилитета на високото КН измерено в дома. Повишаване броя на дните на измерване от 3 на 7 резултира в маргинално подобряване на прогностичната акуратност.