Въздействие на възрастта върху асоциацията между 24 часовите измервания на кръвното налягане и увреждането на прицелните органи
Въздействие на възрастта върху асоциацията между 24 часовите измервания на кръвното налягане и увреждането на прицелните органи
Olesen, Thomas, B.a; Pareek, Manand e al.e
Journal of Hypertension: May 17, 2018 – Volume Publish Ahead of Print – Issue – p
Цел: Целта на проучването e да оцени въздействито на възрастта върху асоциацията между хемодинамичните компоненти изведени от 24-часовото амбулаторно мониториране на на кръвното налягане( АМКН) и уврежданията на прицелните органи в привидно здрави, неприемащи медикаменти лица.
Метод: 24- часовотоАМКН и увреждането на прицелните органи (индекс на левокамерната мускулна маса,скорост на пулсовата вълна, каротидни атеросклеротични плаки, отношение албумин : креатинин) бяха оценени при 1408 лица. Изследването е проведено в регресионен модел стратифициран за средна възраст, 41 – 51 година или възрастни 61-71 години и аджустиране за възраст, общ холестерол и статус на тютюнопушене.
Резултати: За лицата на средна възраст едно повишение от 10 мм жив в 24 часовото АМКН е независимо свързано с повишение от 3.8 (2.7-4.8) г/м2 на индекса на левокамерната мускулна маса. Ефектът е почти удвоен в по- възрастна подгрупа, в която същият индекс се повишава от 6.3(6-7.6.) г / кв м Повишение. от от 10 мм жив от 24- часовото АМКН е асоциирано с 6.7% повишение в скоростта на пулсовата вълна в средната възрастова подгрупа и с 9.1% в по-възрастната подгрупа.Асоциация между наличието на атеросклеротични плаки и компоненти от 24- часовото АМКН с изключение на диастолното кръвно налягане не са модифицирани от възрастта. Независима асоциация между 24 часовото АМКН и албумин:креатинин отношението е наблюдавано само в по-възрастната подгрупа.
Заключение: Възрастта усилва асоциацията между хемодинамичните компоненти изведени от 24 ч АМКН и показателите за артериална ригидност, микроваскуларните увреждания и сърдечната структура, но не атеросклероза.